Wentylacja / Rekuperacja

Rekuperacja odpowiedzialna jest za odzyskanie energii cieplnej z powietrza które jest wywiewane i ogrzanie nim powietrza świeżego, nawiewanego. Zastosowanie rekuperatora zmniejszenia zużycia energii oraz dobowej stabilizacji temperatury wnętrz. Centrale wentylacyjne, dodatkowo posiadają filtry powietrza wbudowane w urządzenie, pełniące funkcje oczyszczania powietrza.

Działanie rekuperatora

zasada_dzialania_rekuperatora.jpg


Świeże powietrze z zewnątrz zasysane jest przez czerpnie, powietrze trafia do wymiennika ciepła, które znajduje się w centrali wentylacyjnej, gdzie jest ogrzewane za pomocą energii odzyskanej z powietrza wywiewanego z wewnątrz budynku. Powietrze świerze nie miesza się z powietrzem wywiewanym. Następnie świeże ogrzane powietrze nawiewane jest do pomieszczeń, przez doprowadzone kanały wentylacyjne.

Podczas tego procesu dodatkowo usuwane jest wilgotne zużyte powietrze z pomieszczeń sanitarnych, które przechodzi przez wymiennik ciepła w centrali wentylacyjnej i analogicznie do powietrza wywiewanego z pomieszczeń, oddaje swoje ciepło powietrzu nawiewanemu z zewnątrz.

Działanie rekuperatora szczególnie przydatne jest przy budownictwie pasywnym, ekologicznym. Jego działanie zauważalne jest szczególnie zimą, co prowadzi do dużych oszczędność w kosztach ogrzewania.

wentylacja__rekuperacja.jpg

Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności